Historia Gromu Różaniec – część 1

 LZS Grom Różaniec formalnie założony został w roku 1956, ale sport a w szczególności piłka nożna zawitała do Różańca wcześniej. Prekursorem tej dziedziny sportu w Różańcu był mieszkaniec naszej wioski Józef Jakosz, który jako młody chłopiec przebywając wraz z rodzicami w czasie okupacji na przymusowych robotach na terenie Niemiec przyglądał się meczom piłki nożnej,jakie rozgrywali miedzy sobą jeńcy angielscy i jugosłowiańscy oraz miejscowe niemieckie zespoły. Tam właśnie miał okazję zapoznać się z zasadami i przepisami gry w piłkę nożną. Po zakończeniu wojny Józef Jakosz osiedlił się wraz z rodzicami w Różańcu. Swoim bakcylem (piłką nożną) zainteresował wielu rówieśników i tak zaczęła się historia „różanieckiego” sportu.     Początki były trudne – brak odpowiedniego terenu pod boisko, brak sprzętu piłkarskiego a często małe zainteresowanie młodych mieszkańców wioski sportem. Wszystkie te trudności udało się przezwyciężyć i już na początku lat 50-tych zaczęto grać w „nogę” na boisku usytuowanym w I Różańcu, na którym rozgrywane są mecze Gromu po dzień dzisiejszy. W roku 1956 w Różańcu zostaje założony Ludowy Zespół Sportowy. Pierwsze mecze rozgrywane były z drużynami z sąsiednich miejscowości – Wola Obszańska, Łukowa, Zamch. Najwcześniejsze oficjalne dokumenty z rozgrywek piłki nożnej pochodzą z roku 1963. Wówczas drużyna z Różańca występowała w powiatowej klasie W (tzw. wydzielonej), a następnie w klasie „C”. Drużyna pod wodzą Józefa Jakosza grała w następującym składzie; Franciszek Dworniczak, Jan Leśniak, Władysław Padiasek, Tadeusz Piech, Kazimierz Sereda, Eugeniusz Kupczak, Józef Szul, Wacław Wożnica, Adam Buńko, Antoni Buńko.

Różaniec nie żył samą piłką nożną; świadczyć o tym mogą wyniki w innych dyscyplinach sportu. Bardzo popularną dyscypliną była lekkoatletyka. W latach 1959-61 młodzi lekkoatleci z Różańca zdobywali mistrzostwa powiatu w biegach na dystansie: 800m – Wacław Woźnica, 1500m- Antoni Sereda, 3000m- Antoni Buńko. Największy sukces odniósł Antoni Buńko zdobywając w roku 1960 mistrzostwo Lubelszczyzny na dystansie 3000m wynikiem 9:44,6 na VI Wojewódzkich Mistrzostwach LZS w Chełmie.

Pod koniec lat sześćdziesiątych prezesem  został wybrany Józef Koman. Drużyna Gromu Różaniec w  roku 1972 zdobyła mistrzostwo klasy „C”, jednak decyzją WZ LZS nie została dopuszczona do rozgrywek w klasie „B” ze względu na „brak dostatecznych środków finansowych na grę w wyższej lidze” jak to uzasadniono. Decyzja ta wywołała duże rozgoryczenie i zniechęcenie wśród działaczy i zawodników, co następnie odbiło się na wynikach naszej drużyny. Kadrę drużyny w tym czasie tworzyli; Marcin Marczak, Lucjan Brzyski, Wiesław Gleń, Władysław Żybura, Henryk Dworniczak, Mieczysław Masłowski, Zenon Grasza, Zbigniew Myszka, Jan Okapiec, Wacław Woźnica, Stanisław Zybura, Józef Koman, Eugeniusz Kupczak, Jan Obszański, Henryk Perestaj, Franciszek Przybysz, Stanisław Dworniczak, Franciszek Dworniczak (bramkarz).

W roku 1978 doszło do zmian we władzach klubu- prezesem został Mieczysław Okapiec, a przed kolejnym sezonem zastąpił go Henryk Dworniczak, który prowadzi klub prawie 10 lat. W tym czasie drużyna Gromu Różaniec uczestniczy w rozgrywkach klasy „B’ nie odnotowując większych sukcesów.

Dopiero sezon 1984/85 przyniósł dość znaczący postęp w grze naszych piłkarzy. Dzięki dobrej współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego ze szkoły rolniczej do drużyny udało się pozyskać kilku młodych zawodników, którzy bardzo wzmocnili atak drużyny. W skład zespołu wchodzili wówczas:  Stanisław Popik ,Ryszard Kowal, Marian Żybura, Edward Danaj, Zbigniew Larwa, Jerzy Buńko, Dariusz Bednarczuk, Kazimierz Lisiczka, Jan Brzyski, Artur Rębacz, Augustyn Zając, Henryk Gleń, Stanisław Granda, Mieczysław Malinger, Józef Dworniczak, Mieczysław Patro, Krzysztof Regiel, Jan Grasza, Janusz Komosa, Czesław Krzyszkowski, Grzegorz Myszka, Janusz Kniaź, Jan Pawlik, Henryk Dworniczak, Antoni Buńko, Stanisław Lis, Stanisław Kierepka, Jerzy Gałka, Józef Bąk, Tadeusz Lisiczka, Tomasz Jasiński, Dariusz Szul, Artur Buńko, Mirosław Regiel, Jan Kordyjak.

(zdjęcie z początku lat 80.)

Od początku rozgrywek Grom zaczął się liczyć jako poważny kandydat do awansu do klasy „A”. W końcowej klasyfikacji Grom Różaniec uzyskał taką samą ilość punktów jak drużyna Iglopolu Lipowiec. O awansie zadecydował dodatkowy mecz na neutralnym boisku w Tarnogrodzie, który zakończył się zwycięstwem Gromu Różaniec wynikiem 5:2. Grom Różaniec odnosił sukcesy nie tylko w potyczkach ligowych, ale  dobrze spisywał się również w meczach pucharowych. Po wygranych z „Gromem” Niewirków i „Ruchem” Izbica nasz zespół dość pechowo przegrał 2:3 z „Roztoczem” Szczebrzeszyn.

W  rozgrywkach klasy „A” drużynie Gromu nie wiodło się najlepiej. Brak systematycznych treningów i debiutancka trema spowodowały, że drużyna  ponosiła wysokie porażki na wyjazdach i jedynie na swoim boisku zdobywała punkty. Walka o utrzymanie trwała do ostatniego meczu. Niestety po spektakularnym przyznaniu walkoweru dla „Echo” Zawada przez OZPN Zamość (mecz wygrany w Zawadzie przez Grom 1:0) to właśnie nasza drużyna została zdegradowana do klasy „B”. W następnym sezonie (1986/87) w wyniku reorganizacji rozgrywek Grom znalazł się w klasie „C”. Drużyna powoli uległa rozpadowi, część zawodników przeszła do innych klubów, część zakończyła karierę piłkarską. Po rezygnacji Henryka Dworniczaka jego funkcję przejął Ryszard Kowal próbując poderwać zespół do kontynuacji dawnych tradycji, jednak jego wysiłki nie przyniosły efektu. W roku 1990 został rozegrany ostatni mecz pod wodzą Ryszarda Kowala z drużyną z Zamachu przegrany 2:4. W ostatnich meczach drużyna występowała w składzie: Grasza Krzysztof, Buńko Józef, Pintal Adam, Gałka Jerzy, Podsada Ryszard, SzuDariusz, Bąk Józef, Kupczak Robert, Lisiczka Tadeusz, Larwa Mirosław, Kniaź Janusz, Dzikowiec Mirosław , Grasza Józef, Ryszard Kowal.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poza piłką nożną dużą popularnością cieszyła się też piłka siatkowa. Młodzież z Różańca miała możliwość korzystania w okresie zimowym z sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Rolniczych w Różańcu gdzie mogła doskonalić swoje umiejętności siatkarskie. Drużyna siatkarzy z powodzeniem uczestniczyła w rozgrywkach o Puchar Naczelnika Gminy Tarnogród, w Gminnym  Święcie Sportu, w festynach rekreacyjno-sportowych z okazji świąt regionalnych i państwowych. Najlepszym osiągnięciem było wywalczenie I miejsca podczas Letniej Spartakiady Młodzieży LZS w Dołhobyczowie. Trzon drużyny siatkarzy tworzyli; Strus Marian, Gmiterek Stanisław, Kowal Ryszard, Krasowski Henryk, Krupa Józef, Dzikowiec Józef, Witka Zygmunt, Okapiec Kazimierz, Buńko Antoni, Pawlik Jan, Jędruszko Marian, Okapiec Henryk, Gleń Wiesław.

Bardzo ciekawym jest fakt zainteresowania się w latach 1980 – 86 dość nietypową dyscypliną na wiejskie warunki – kolarstwem. Dwaj kuzyni – Adam i Marian Jędruszko, którzy najpierw ścigając się między sobą, zaczęli startować w imprezach kolarskich organizowanych w okolicznych gminach i odnosić sukcesy. Do historii przejdą wyścigi kolarskie organizowane w  Obszy z okazji Święta Ludowego, gdzie przez kilka kolejnych lat obaj stawali na najwyższym podium, dzieląc się miedzy sobą zwycięstwami.

Po kilku latach przerwy doszło do reaktywacji drużyny piłkarskiej „Gromu” . Sprawy w swoje ręce wziął Antoni Buńko, w przeszłości bardzo dobry sportowiec – lekkoatleta i wieloletni piłkarz Gromu. Mimo podeszłego wieku całą swoją energię i zaangażowanie poświęcał klubowi. W roku 1993 zarejestrował drużynę piłkarską w Zamojskim OZPN do rozgrywek w klasie „B”. Początki nie były łatwe, ale zespół w kolejnych latach konsoliduje się i z sezonu na sezon poprawia swoją grę, uzyskując dobre wyniki i zajmując czołowe lokaty w końcowej klasyfikacji. W tym czasie podstawowy trzon drużyny tworzą: Czarnecki Leszek, Buńko Henryk, Buńko Józef, Dzikowiec Jan, Gałka Krzysztof, Gmiterek Tomasz,  Lachowski Stanisław, Okapiec Leszek, Oleszek Mariusz, Seroka Wiesław, Seroka Mirosław. Miejsca „Gromu” w końcowej klasyfikacji poszczególnych sezonów przedstawiały się następująco: sezon 1993/94 – III miejsce, sezon 1994/95 – VI miejsce, sezon 1995/96 – IV miejsce, sezon 1996/97 – IV miejsce, sezon 1997/98 – II miejsce, sezon 1998/99 – I miejsce.

(1994r. Na zdjęciu w górnym rzędzie od lewej: Buńko Jerzy, Buńko Józef, Lachowski Stanisław, Oleszek Mariusz, Okapiec Leszek, Kowalik Kamil, Seroka Józef, Buńko Antoni. W dolnym rzędzie od lewej: Dzikowiec Jan, Buńko Henryk, Czarnecki Leszek, sędzia, Seroka Mirosław, Gałka Krzysztof, Gmiterek Tomasz)

Zdobycie I miejsca w rozgrywkach „B” klasy i awans do „A” klasy nie było dziełem przypadku. Drużyna w czasie rozgrywek okrzepła, zdobyła doświadczenie i poprawiła skuteczność. To wszystko przyniosło długo oczekiwany efekt – awans do „A” klasy. Awans wywalczyła drużyna grająca w następującym składzie: bramkarze – Tomasz Wojtowicz, Leszek Czarnecki, obrońcy – Sławomir Żybura, Leszek Okapiec, Krzysztof  Kukiełka, Jan Dzikowiec, Stanisław Lachowski, Radosław Kukiełka, pomocnicy – Kamil Kowalik, Leszek Bukowiński, Marek Komosa, Piotr Świrk, Ryszard Podsada, Bogdan Spustek, Józef Gałka, Henryk Buńko, napastnicy – Grzegorz Strus, Krzysztof Gałka, Bogdan Antolak. Opiekunem i kierownikiem drużyny był Antoni Buńko.

(1999r. Na zdjęciu w górnym rzędzie od lewej: Kowalik Jan, Buńko Antoni, sędzia, Okapiec Leszek, Komosa Marek, Kukiełka Krzysztof, Strus Grzegorz, Wojtowicz Tomasz, Bukowiński Leszek, Kowalik Kamil, Dworniczak Henryk. W dolnym rzędzie od lewej: Nocek Leszek, Świrk Piotr, Dzikowiec Jan, Żybura Sławomir, Gałka Krzysztof, Antolak Bogdan, Kukiełka Radosław, Lachowski Stanisław, Buńko Henryk, Gałka Józef)

Pierwszy sezon (1999/2000) w wyższej lidze był dla drużyny bardzo ciężki. Dzięki ogromnemu wysiłkowi zawodników i działaczy, a także kibiców, którzy wspomagali drużynę w ciężkich chwilach, udało się po dramatycznych pojedynkach utrzymać drużynę w „A” klasie. Ostatecznie Grom kończy rozgrywki na 12. miejscu.

Przed rozpoczęciem sezonu 2000/2001 drużyna została wzmocniona kilkoma zawodnikami z  okolicznych klubów. Z „Olimpiakosu” Tarnogród został pozyskany Jarosław Piskorski , z „Piasta” Babice Krzysztof Pokarowski, z „Victorii” Łukowa  Jerzy Łuszczek, z „Aleksandrii” Andrzej Jung, a w trakcie sezonu docszli jeszcze – Kamil Kwiatkowski z „Piasta” Babice i Artur Brzyski z „Tanwi” Majdan Stary. Poczynione wzmocnienia przynoszą bardzo dobry skutek – na koniec rundy jesiennej po odniesieniu 8 zwycięstw i trzech remisach Grom zajmuje I miejsce, mając na koncie 27 punktów i stosunek bramek 32:10. Trenerem drużyny był w tym czasie Jarosław Piskorski nauczyciel wychowania fizycznego w ZSR Różaniec, jednocześnie grający na pozycji stopera. Po solidnie przepracowanej na treningach przerwie zimowej Grom przystąpił  w rundzie wiosennej do walki o awans do wyższej ligi. Cel ten udało się osiągnąć i Grom zdobywając w „A” klasie na koniec sezonu I miejsce awansuje do Zamojskiej Ligi Okręgowej tzw. V ligi.

(2001 r. W górnym rzędzie od lewej: Buńko Antoni, Łuszczek Jerzy, Kowalik Kamil, Strus Grzegorz, Pokarowski Krzysztof, Piskorski Jarosław, Wojtowicz Tomasz, Brzyski Artur, Wojtowicz Rafał. W dolnym rzędzie od lewej: Buńko Henryk, Kwiatkowski Kamil, Bździuch Sławomir, Antolak Bogdan, Gałka Krzysztof, Brzyski Artur, Gmiterek Tomasz)

Opracował: Stanisław Gmiterek.

 

Attachment

1 Komentarz

  • Jan Grasza

   Maj 17, 2020

   Dziękuję za piękną historię. Poznałem siebie na zdjęciu – 4 od lewej najwyższy. Szósty od lewej to Grzesio Myszka. Pozdrawiam Jan Grasza Biłgoraj

   Reply

Zostaw komentarz

(wymagane)

(wymagane)

*